Kde vzniká pružinová ocel
Máte doma propisovací tužku? A už jste ji někdy rozebrali, abyste vyměnili náplň? Pokud ano, pak byla zřejmě její součástí také velmi drobná pružina. Docela obyčejný, zanedbatelný kus kovu, co byste jedním rychlým pohybem vyhodili do popelnice. Zamyslete se ale spíše nad tím, kolik práce dalo některým lidem takovou pružinu vyrobit. Mohli bychom si tu jako modelový příklad zobrazit výrobu pružin pro propisovací tužky – jeden z nejpoužívanějších předmětů v domácnostech i na pracovištích. Pružiny se zhotovují ve strojírenském průmyslu z pružinové oceli 51crv4 steel Boden. Strojaři sáhnou po hutním polotovaru patřičné velikosti a tvaru a výrobním procesem z něj zhotoví pružinu, jakou potřebují.
Takto to probíhá i u velmi drobných pružinek pro kancelářské potřeby. Pružinová ocel však musí mít potřebné parametry, musí především být dostatečně pevná a zároveň pružná, ne každá ocel se ale pro výrobu pružin hodí a je třeba ji zhotovit s některými legujícími prvky, například s křemíkem, který zvyšuje hodnotu meze elasticity. V pružinových ocelích bývá přítomen i molybden, mangan, vanad či chrom.
Výrobou samotné oceli pro strojírenskou produkci se zabývají odborníci v ocelárnách. Může vám to připadat poněkud primitivní a hrubé, ale někdo se musí zabývat tím, že se vsadí surové železo do tavicí (vysoké) pece a spolu s určitým obsahem uhlíku se pak obohatí i potřebnými legujícími prvky, aby vznikla vsázka potřebné kvality a parametrů. Oceli se vyrábí mnoho druhů, známe například ocel konstrukční, nástrojovou, chirurgickou – nerezovou nebo žáruvzdornou a žárupevnou pro některé specifické výrobky, jako jsou parní kotle, lopatky turbín a teplovodní potrubí.Hutnictví železa je jedním ze základních opěrných pilířů současné společnosti a je zapotřebí pro fungování průmyslové výroby mnoha odvětví lidské činnosti.
Kategorie: Nakupování